Poslanecká sněmovna tento pátek obdržela žádost o vydání poslance ODS a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) to potvrdil nový předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Svoboda je stíhán v souvislosti s kauzou předražené "karty Pražana" Opencard, počátky případu se vracejí do období působení primátora ODS Pavla Béma.

"Žádost na pana Svobodu dorazila v pátek," řekl v ČT Vondráček. Žádost postoupil mandátovému a imunitnímu výboru. Poslanci už bývalého pražského primátora vydali v roce 2014. Policie ho s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard. Svoboda s vydáním souhlasil, ač stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září mu soud udělil podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal.

Vondráček v roce 2014 hlasoval pro vydání a ve sněmovně se v minulosti vyjadřoval o imunitě jako o historickém přežitku. V neděli postoj revidoval.

"Málokdy má člověk možnost složit reparát a je výborné, že v případě pana Svobody (...) tu šanci mít můžu," poznamenal s tím, že s ohledem na průměrnou dobu trestního stíhání nemá poslanec šanci, aby se za funkční období sněmovny stihl očistit. Při dalším hlasování o vydání Svobody hodlá situaci zvážit znovu. "On to možná až tak historický přežitek není, že se pořád může stát, že nám výkonná moc zasahuje do moci zákonodárné," komentoval v neděli své minulé výroky.

Na délku trestního stíhání poukázal v OVM i předseda ODS Petr Fiala. "Někdo je obviněn, má to dopad na jeho život, jeho soukromí, na všechno, a léta se táhne, ta kauza, to je smutné a to nás musí vést k určité politické opatrnosti," upozornil. Aniž někoho jmenoval, dal do souvislosti trestní stíhání předáků ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a vyzval k rozlišování. Považuje za rozdíl, je-li člověk podezřelý, že se neoprávněně obohatil při svém podnikání, nebo že jako politik špatně rozhodl. U Svobody není ani stín podezření, že by z toho měl nějaký prospěch, podtrhl Fiala.

Budoucí rozhodování sněmovny o Babišově vydání komentoval i Vondráček. "To bude zas úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu," řekl Vondráček na toto téma.

Nový předseda dolní komory informoval, že kriminalisté požádali také o stíhání poslance a libereckého hejtmana Martina Půty (STAN) obviněného z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Tuto žádost Vondráček označil za bezpředmětnou, Půta dal přednost působení v roli hejtmana a vzdal se mandátu poslance, čímž o imunitu přišel.

Související