Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) odjel ve středu ráno s ministry své připravované vlády od sídla hnutí ANO v Praze do Lán, kde v devět hodin položil věnec k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po pietním aktu se vrátil do Prahy a Miloš Zeman jmenoval novou vládu.

Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda se ve středu odpoledne sejde na prvním jednání, Babiš poté polovinu ministrů uvede do úřadu. Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru, zatím ji ve sněmovně zajištěnou nemá.

nová vláda, Andrej babiš

Členové nově jmenované vlády a prezident Miloš Zeman.

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostanou na starost nový úřad. Šlechtová převezme obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii.

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavu Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

K nástupu do funkce poblahopřál Andreji Babišovi předseda Evropské rady Donald Tusk. Uvedl, že se těší na budoucí spolupráci.

Z Hradu ministři odjeli do Strakovy akademie na první jednání vlády. Babiš poté sedm ministrů uvedl do úřadu. Při uvádění Karly Šlechotvé na ministerstvo obrany Babiš uvedl, že by chtěl, aby perspektivně Česká republika poslala do Libye vojenskou jednotku na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci. V současnosti Česká republika plánuje na pomoc Libyi poslat peníze.

Další čtyři je převezmou v pondělí. Ministry pokračující na dosavadních resortech uvádět premiér nebude.

Na první schůzi nové vlády byli zvoleni dva její místopředsedové, a to Richard Brabec a Martin Stropnický. Nový předseda legislativní rady vlády je Robert Pelikán, předsedou pro výzkum a inovace se stal Andrej Babiš, vedoucím Úřadu vlády bude Radek Augustin a mluvčí Barbora Peterová.

Vláda také pověřila premiéra Babiše, aby na summitu Evropské unie odmítl kvóty pro rozdělování migrantů a vedl debatu o příčinách migrace. V rámci jednání o brexitu, kterým se summit bude také zabývat, chce Babiš jednat i separátně s Londýnem s cílem zachovat dobré bilaterální vztahy mezi Českem a Británií. Účast na summitu v Bruselu bude Babišovou první zahraniční cestou ve funkci premiéra.

Příští týden chce Babiš začít vyjednávat se sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci své vlády, druhé kolo jednání plánuje po Novém roce. Většina stran ale předem vyslovení důvěry kabinetu odmítla. Pouze KSČM nechává věc otevřenou, otázku projedná její výkonný výbor. I kdyby ale komunisté vládu podpořili, bude ANO potřebovat přinejmenším toleranci alespoň jedné další strany, aby jeho vláda důvěru získala.

Pietní akt v Lánech

Ministři se před osmou hodinou sešli v sídle ANO na pražském Chodově. Novinářům při příchodu říkali, že se těší na pietní akt v Lánech i na budoucí spolupráci v Babišově jednobarevném kabinetu.

Ministr dopravy Dan Ťok, který působil i v končící vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), uvedl, že očekává hladší vládní jednání, protože nebude nutné hledat koaliční kompromisy, které se zakládají více na politickém než na racionálním základu.

Babiše se 14 ministry odvezl do Lán bílý autobus bez loga hnutí ANO. Provázely ho dva policejní vozy a několik dalších aut ochranné služby.

K pietnímu aktu vyzval Babišův kabinet Zeman poté, co předsedu ANO jmenoval minulý týden premiérem.

Zeman obdobný akt učinil jako premiér v roce 1998, podobně se zachovaly například i vlády Vladimíra Špidly v roce 2002 a Jiřího Rusnoka v roce 2013. Ve všech případech se ale položení věnce uskutečnilo až po jmenování vlády.

Babiš už minulý týden avizoval, že tak učiní ještě před jmenováním kabinetu, a to z časových důvodů. 

Praha podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zřícené lávce v Troji. Náhradní dopravu přes řeku zajistí člun - čtěte ZDE

Ať nám spisy k Čapímu hnízdu přinesou do sněmovny, na policii chodit nebudeme, usnesl se imunitní výbor - čtěte ZDE

Omezení cyklistů bude v centru Prahy platit nejspíš od března. Petici proti vyhlášce podepsalo už 1300 lidí - čtěte ZDE

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek - čtěte ZDE