Sněmovna nezvolila poslance KSČM Zdeňka Ondráčka v pátečním prvním kole tajné volby do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ke zvolení potřeboval 94 poslaneckých hlasů, získal jich jen 85.

Druhé kolo volby se zřejmě uskuteční v úterý, informoval předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

V případě, že by Ondráček nebyl zvolen ani ve druhém kole, v lednu by se uskutečnila volba nová. Pokud by KSČM chtěla nominovat někoho jiného ze svých poslaneckých řad, musela by Ondráčka z komise úplně odvolat, protože je jejím jediným členem za tuto stranu.

"Byla to volba poslanců, nebudu to dál komentovat. V úterý bude druhé kolo," řekl redakci Zdeněk Ondráček.

"Volba se stala do značné míry politickým symbolem. Takže to beru jako výsledek rozložení sil v Poslanecké sněmovně," řekl novinářům místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Nemá podle něj smysl opakovat stejnou volbu dvakrát, komunisté se podle něj o dalším postupu poradí. "Především je podstatné si říct, zda platí to, že předsedou této komise by měl být někdo z našich poslanců," dodal. S rozhodnutím by podle něj mohli komunisté přijít v pondělí.

"Bude patrně druhé kolo někdy v příštím týdnu, je otázka, zda KSČM bude znovu nominovat pana Ondráčka či nikoliv," uvedl šéf sněmovní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. Ráno hovořil s předsedou klubu KSČM Pavlem Kováčikem. "Řekl jsem mu, když by nebyl zvolen Ondráček, zda by nebylo vhodné vybrat jiného kandidáta, protože politická dohoda byla taková, že tato pozice náleží KSČM," uvedl. Nevyloučil ale ani to, že by komise nakonec mohla připadnout sociálním demokratům, kteří v pátek neobsadili vedení komise pro změnu Ústavy, s komunisty by si tak komise mohli vyměnit.

"Možná dohoda je, ale to je dohoda na nich. Pokud se dohodnou, my to budeme respektovat," konstatoval.

Neúspěch Ondráčka ve volbě předsedy komise kontrolující GIBS uvítal prezidentský kandidát Michal Horáček, který se proti komunistickému kandidátovi vymezoval.

"Jsem nesmírně potěšen, že ta moje iniciativa, ke které se přidalo tolik lidí, přece jen měla smysl. Že pan Ondráček nebude tou pohromou, kterou by symbolicky byl jako biřic toho bývalého okupačního režimu, který by dnes ve svobodném státě zastával takový post," řekl novinářům ve sněmovně.

Ondráčkova nominace do čela komise opět vzbudila spory kvůli jeho působení za socialismu. Vít Rakušan (STAN) ještě před volbou znovu vyzval klub KSČM, aby nominaci zvážil. Rakušan zdůraznil, že nezpochybňuje Ondráčkovu odbornou erudici, ale předsedou komise by podle něho neměl být člověk, který "vystupoval v roce 1989 s obuškem v ruce proti demonstrantům".

Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek soudí, že KSČM není nejen reformovaná, ale ani reformovatelná.

Kandidaturu Ondráčka naopak hájil předseda komunistické frakce Pavel Kováčik, podle kterého by se poslanci neměli nechat "hnát na barikády hlavním směrem kritického myšlení provokovaného některými prezidentskými kandidáty". Zjevně tím narážel na výzvy podnikatele a textaře Michala Horáčka.

Rovněž předseda KSČM Vojtěch Filip nabádal, aby sněmovna nesloužila kampani jednoho z prezidentských kandidátů. Zdůraznil, že Ondráček má bezpečnostní prověrku.

Na Národní bezpečnostní úřad dohlédne Rozner z SPD

Předsedou komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu poslanci v pátek zvolili Miloslava Roznera z SPD.

"Zvolení mě těší, ale víc se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl Rozner.

I nominace Roznera vyvolala na plénu kritickou reakci. Ondřej Veselý (ČSSD) poukazoval na to, že je odborníkem na kulturu. "Pan Rozner je slušný člověk a nemá žádná negativa z minulosti," hájil ho předseda poslanců SPD Radim Fiala.

Komise Poslanec
Stálá komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny Pavel Kováčik (KSČM)
Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Jana Pastuchová (ANO)
Stálá komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů nezvolen kandidát Zdeněk Ondráček (KSČM)
Stálá komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací Tomáš Vymazal (Piráti)
Stálá komise pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů Karel Krejza (ODS)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu Miloslav Rozner (SPD)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu František Vácha (TOP 09)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost  Pavel Jelínek (SPD)
Související