Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) by mohl bývalého poslance ČSSD Jeronýma Tejce jmenovat svým politickým náměstkem počátkem příštího roku. Řekl to serveru Aktuálně.cz, definitivně se o tom ministr ještě nerozhodl. Tejc v pondělí v textové zprávě napsal, že ke spekulacím se ze zásady nevyjadřuje.

"Je to někdo, kdo má dlouholetou přímou zkušenost z vysoké politiky i z mé oblasti a zároveň někdo, kdo v tuto chvíli nemá politické angažmá a není ve službách žádné strany," řekl o Tejcovi Pelikán. S Tejcem se ministr potkával v ústavně právním výboru, kde ho také napadlo, že by potřeboval někoho, kdo by se na plný úvazek věnoval prosazování zákonů. "Mohla by to být protiváha lobbistickým tlakům," dodal.

Tejc na konci listopadu oznámil, že po 20 letech odchází ze sociální demokracie. Odchod zdůvodnil tím, že širší vedení strany odmítlo odpovědnost za debakl v říjnových volbách do sněmovny a neumožní změnu politiky ČSSD. Jihomoravský politik patřil mezi oponenty bývalého premiéra Bohuslava Sobotky a úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance.

Tejc byl po volbách do sněmovny v říjnu 2013 účastníkem tajné schůzky některých členů vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které se část vedení strany postavila proti předsedovi strany Sobotkovi. Po takzvaném lánském puči Sobotka svoji pozici uhájil a někteří účastníci schůzky přišli o funkce ve vedení strany či ve sněmovně. Tejc tehdy opustil funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.

Na konci letošního března Tejc oznámil, že už nebude kandidovat v říjnových sněmovních volbách. Řekl, že nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany a po vypršení poslaneckého mandátu fakticky odejde z aktivní politiky.

 

 

Související