Vítězem víkendových voleb do Evropského parlamentu je v Česku hnutí ANO Andreje Babiše, získalo však méně hlasů, než se všeobecně očekávalo. Stejně tak spíše zklamáním skončily eurovolby v evropském měřítku pro nacionalistické a populistické strany.

Voliči však současně dali najevo svou nespokojenost s největšími evropskými politickými stranami, které Evropskému parlamentu dominují desítky let. Evropští lidovci (EPP, v Česku k nim patří TOP 09 se starosty a KDU-ČSL) a socialisté S&D (v Česku zastoupení ČSSD) vůbec poprvé společně nedají dohromady většinu hlasů.

Další povolební dění a reakce na politické scéně v Česku a v dalších zeních Evropské unie jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
27.5.2019 22:54 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí. Děkujeme, že jste povolební dění sledovali s námi.

27.5.2019 22:32 | Křeslo v Evropském parlamentu získali tři katalánští separatisté

Křeslo v Evropském parlamentu získali i tři katalánští separatisté, z nichž dva jsou v exilu a jeden ve vězení: bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a člen tehdejšího kabinetu Toni Comín. Puigdemont a Comín žijí v Belgii a jsou obviněni ze vzpoury kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017 a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti; Junqueras je ze stejného důvodu ve vazbě ve Španělsku. Zatím není jasné, zda se mandátu budou moci ujmout, napsala dnes agentura AP.

Puigdemont a Comín kandidovali za formaci Společně za Katalánsko (JxCat), která získala nejvíce hlasů v Katalánsku. Comín za Republikánskou levici Katalánska (ERC) na společné kandidátce spolu s baskickými a galicijskými separatisty. Tato volební koalice získala 5,8 procent hlasů, zatímco JxCat 4,6 procent hlasů.

Zda se trojice katalánských politiků bude moci mandátů ujmout bude záviset na řadě soudních a parlamentních rozhodnutích, napsala agentura AP, podle níž se v lepší pozici paradoxně nachází Junqueras.

27.5.2019 21:51 | Merkelová a Macron se neshodují na tom, jak obsadit post šéfa EK

Angela Merkelová chce, aby rozhodnutí o obsazení nejvyšších pozic v institucích Evropské unie padlo co nejrychleji. Německá kancléřka to dnes řekla v Berlíně s tím, že její vláda podporuje princip výběru předsedy Evropské komise z řad stranických lídrů. Agentura Reuters s odvoláním na spolupracovníka francouzského prezidenta ale uvedla, že Emmanuel Macron nepovažuje tento postup za automatický. Macron nechce, aby byl princip takzvaných spitzenkandidátů automatický. Reuters s odvoláním na zdroj z Elysejském paláce uvedl, že Macron věří, že dokáže získat na svou stranu většinu šéfů osmadvaceti států a vlád EU, kteří se sejdou v úterý v Bruselu.

27.5.2019 21:17 | AfD vyhrála v Sasku a Braniborsku

Evropské volby naplno ukázaly, jak rozdělené je dodnes Německo. Zatímco v západních spolkových zemích bodovali Zelení a křesťanští demokraté (CDU) si alespoň zčásti udrželi slušnou voličskou podporu, v zemích bývalého východního Německa dosáhla dvouciferných výsledků Levice a k nejsilnějším stranám patřila protestní Alternativa pro Německo (AfD). V Sasku a Braniborsku dokázala dokonce zvítězit.

27.5.2019 20:55 | Farage "nakopl" brexitový chaos, míří do Bruselu

Euroskeptikovi Nigelu Farageovi se podruhé podařilo, co žádnému jinému britskému politikovi od konce první světové války. Ve volbách porazil obě tradičně nejsilnější politické strany - konzervativce a labouristy. A to navíc s uskupením, které začalo fungovat jen měsíc a půl před evropskými volbami. Jeho Strana brexitu je s 32 procenty hlasů jednoznačně vyhrála.

27.5.2019 20:42 | Chci zabránit sebevraždě EU, tvrdí Vondra

Vracím se zkušenější a možná s větším nadhledem, říká o svém politickém comebacku Alexandr Vondra. Díky skoku z patnáctého místa kandidátky ODS na druhé usedne již brzy v Evropském parlamentu. Z jeho vyjádření z poslední doby je však zřejmé, že ačkoli je velkým stoupencem prozápadního směřování Česka, vůči EU je stále více kritický.

27.5.2019 19:58 | Visegrádská čtyřka bude chtít silnější roli členských států v EU, tvrdí experti

Výsledky eurovoleb v zemích visegrádské čtyřky ukázaly, že vládní politici budou nejspíš chtít více rozhodování na úrovni Evropské rady, tedy mezi premiéry a prezidenty členských států EU. A zároveň menší vliv ostatních unijních institucí, jako je Evropský parlament. Odborníci z visegrádských zemí analyzují dopady voleb na domácí politiku:

 

27.5.2019 19:30 | Ve Španělsku vyhráli proevropští socialisté premiéra Sáncheze

Španělští socialisté (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze s přehledem vyhráli volby evropské, místní i regionální. Měli nejvíce hlasů v deseti z 12 regionů, kde se volilo. Nepodařilo se jim ale získat Madrid. Socialisté na konci minulého měsíce vyhráli parlamentní volby, ale nemají parlamentní většinu. V nedělních volbách se naopak nedařilo levicové formaci Unidas Podemos (UP), jejíž předseda Pablo Iglesias dosud Sanchéze tlačil do zformování vládní koalice.

27.5.2019 19:16 | Salviniho Liga prohrála ve všech velkých městech

Protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho sice evropské volby v Itálii drtivě vyhrála, ale z volebních dat vyplývá, že se opírá o relativně malá města a v žádném z velkých měst nevyhrála. Liga v neděli získala 34,3 procenta hlasů, zatímco druhé, proevropské Demokratické straně (PD) hlas dalo 22,7 procenta voličů. PD však Ligu porazila ve velkých městech v její baště na severu, například v Miláně a Janově, a také v Římě v centrální části Itálie.

27.5.2019 19:00 | Euro po evropských volbách vůči dolaru mírně oslabuje

Evropská měna mírně oslabuje vůči dolaru. Reaguje tak na výsledky voleb do Evropského parlamentu. Euro na jedné straně podpořil omezený úspěch euroskeptických stran ve volbách. Největší bloky v parlamentu, středopravý a středolevý, však přišly o svoji sdílenou většinu, i když růst počtu poslanců zelených a liberálů znamená, že strany, které chtějí posílit unii, si udržely dvě třetiny křesel. Analytik Danske Bank Christian Tuxen poznamenal, že pokud nic jiného, je pozitivní, že populisté nezískali více křesel. Dodal, že zájem o volby je obvykle na globálních trzích omezený, ale letos tyto volby byly první z řady významných politických událostí v Evropě.

Související