Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska v úterý v ostravské fakultní nemocnici zastřelil v čekárně traumatologické ambulance šest lidí, čtyři muže a dvě ženy. Další tři pacienty zranil, jeden je v kritickém stavu. Pachatele, který z nemocnice utekl, vypátrala policie po třech hodinách. Muž se ale před dopadením zastřelil. Fakultní nemocnice je už v provozu s výjimkou polikliniky, kde se střílelo. K uctění památky obětí střelby se příští úterý po republice rozezní sirény.

Policie po desáté hodině vypátrala podezřelé vozidlo, jeho řidič se před zásahem střelil do hlavy. "Dopadli jsme pachatele střelby. Je mrtvý," uvedla poté policie na Twitteru. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska měl podle policie nelegálně drženou zbraň.

"Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit," řekl Českému rozhlasu Aleš Zygula, ředitel společnosti, ve které pachatel pracoval. Poznal ho na policejní fotografii.

Ve FN Ostrava zabíjel takzvaný tichý střelec, řekl ředitel nemocnice Jiří Havrlant. Bez varování začal střílet na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance mezi 07:00 až 07:30. 

"Zemřelých je šest, z toho čtyři byli mrtví na místě. Když se členové našeho týmu dostali v doprovodu zásahové jednotky namísto střelby, už u nich konstatovali smrt. Dva zranění se dostali na akutní příjem ještě před koordinovaným zásahem. Jeden z nich zemřel na urgentním příjmu, další byl na urgentním příjmu ještě resuscitován, ale zemřel na operačním sále. Zůstávají tři zranění. Jeden je po náročné operaci v kritickém stavu na ARO, jeden je hospitalizován s těžkým poraněním, ale je mimo ohrožení života. Třetí je hospitalizován s lehčím zraněním. Složky záchranného systému pracují a určení totožnosti mrtvých," uvedl pro HN Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

Dvě z šesti obětí dnešní střelby v ostravské fakultní nemocnici byli příslušníci Vězeňské služby. Informaci zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.

Podle Havrlanta střelec v čekárně vstal a bez varování začal střílet. Střely mířily na hlavu a na hrudník.

"Mám informace, že to byli lidi z čekárny. Naštěstí tam nebylo tolik lidí. Údajně ten člověk střílel zblízka, údajně na hlavu, na krk, takže katastrofa," řekl v České televizi premiér Andrej Babiš.

Na místě zasahovaly speciální policejní jednotky včetně Útvaru rychlého nasazení dvou vrtulníků. Na místě byli i záchranáři a hasiči, ti povolali i evakuační autobus.

Okolí bylo uzavřené, stejně jako všechny vchody do nedaleké Vysoké školy báňské.

Pracovnice z fakultní nemocnice řekla, že zaměstnanci i pacienti museli zůstat na oddělení a nesměli vycházet. "Všichni jsou nervózní," uvedla.

Na místo zamířil premiér Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman vyjádřil pozůstalým hlubokou soustrast a poděkoval všem, kteří v Ostravě pomáhají.

Střelec spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci. Podle médií byl muž stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Tvrdil, že má závažnou chorobu. Frýdeckomístecký zpěvák David Stypka během dne napsal na facebook, že si s ním muž psal kvůli jeho nemoci. Stypku nedávno operovali kvůli rakovině slinivky a střelec byl prý přesvědčen, že trpí toutéž nemocí. Policie zatím ale motiv činu oficiálně nezveřejnila. Legální zbraň střelec neměl a měl trestní minulost. "Měl tři záznamy za násilnou a drobnou majetkovou trestní činnost," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. U násilné činnosti šlo o drobnou potyčku, upřesnil.

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii republiky. Horší bilanci má střelba v restauraci v Uherském Brodě, při níž v únoru 2015 zastřelil místní muž osm lidí a pak sám sebe.

Sledovali jsme online

 
10.12.2019 09:04 | Střelba v nemocnici v Ostravě má až šest obětí

Střelba v ostravské nemocnici má podle policie čtyři oběti, podle hejtama Iva Vondráka šest.

10.12.2019 09:05 | Policisté hledají muže v červené bundě

Policie po pachateli pátrá a žádá veřejnost o pomoc. Podle informací ČTK policisté hledají muže v červené bundě, který je vysoký zhruba 180 centimetrů.

10.12.2019 09:06 | Zaměstnanci nemocnice nesmějí vycházet

Pracovnice z fakultní nemocnice řekla, že zaměstnanci zůstávají na oddělení a nesmějí vycházet. "Všichni jsou nervózní," uvedla.

10.12.2019 09:07 | Někteří zranění jsou ještě na sále

Podle ředitele nemocnice Jiřího Havrlanta se střílelo po sedmé hodině ranní na traumatologické ambulanci na poliklinice. Někteří zranění jsou podle něj ještě na operačním sále. Areál nemocnice je neprodyšně uzavřen, řekl České televizi.

10.12.2019 09:11 | Situace v okolí nemocnice

Střelba v Ostravě

10.12.2019 09:18 | Policie posiluje dohled nad měkkými cíli

Policie posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli po celé republice. Za měkké cíle jsou označována veřejně přístupná místa, na nichž by mohlo být najednou hodně lidí a která nejsou trvale chráněna. Jde například o letiště, nádraží, trhy, velká obchodní centra či veřejná shromáždění.

10.12.2019 09:20 | Nemocnici je těžké zabezpečit

"Je velmi těžké zabezpečit nemocnici. Každý si tam může přijít, jak chce. Je to takzvaný měkký cíl, tedy skupina lidí, která je v podstatě nechráněná. Dále je to otázka motivace pachatele, jestli šel najisto nebo se jedná o teroristický útok," uvedl pro ČT Lumír Němec, bývalý velitel speciálního oddělení SOG.

10.12.2019 09:25 | Do Ostravy míří premiér Andrej Babiš

Na místo míří premiér Andrej Babiš. "Je to velká tragédie, na něco podobného nejsme u nás zvyklí. Zrušil jsem svůj program a jedu na místo," uvedl pro ČT Andrej Babiš. 

10.12.2019 09:29 | Policie stále neví, kde je pachatel

Policie neví, zda se pachatel nachází stále v nemocnici či v ostravských ulicích, uvedla ČT. 

10.12.2019 09:31 | Policie byla na místě za pět minut

 

10.12.2019 09:36 | Babiš: Útočník střílel zblízka

"Mám informace, že to byli lidi z čekárny. Naštěstí tam nebylo tolik lidí. Údajně ten člověk střílel zblízka, údajně na hlavu, na krk, takže katastrofa," řekl v České televizi Andrej Babiš. "V tuto chvíli nevidím důvod ke svolání bezpečnostní rady státu," dodal premiér.

10.12.2019 09:39 | Videa studentů ostravské Vysoké školy báňské
10.12.2019 09:42 | O tragédii píší už i zahraniční média

O střelbě v Ostravě informuje například slovenský deník SME nebo německý Bild.

10.12.2019 09:42 | Mrtvých je šest, potvrdil Babiš

Premiér Andrej Babiš potvrdil, že po střelbě ve FN Ostrava zemřeli i dva těžce zranění. Obětí je tedy šest. Premiér je v kontaktu s ministrem vnitra, policejním prezidentem i ředitelem nemocnice.

10.12.2019 09:44 | My jsme nic neviděli, zamkli jsme se v šatně

"Nic jsme neviděli. Zavolali nám, abychom se zamkli v šatně. Víme jen, že k útoku došlo ve třetím patře na diagnostickém oddělení. Všichni naši kolegové jsou venku. Jdete do práce, nevíte, co se děje a jestli se vůbec vrátíte," uvedli zaměstnanci ostravské nemocnice. 

10.12.2019 09:48 | Lidé by se v takové chvíli měli před pachatelem ukrýt, radí bezpečnostní analytik

"Je to samozřejmě mimořádná událost, ale zdá se, že všechno probíhá tak, jak má. Lidé by se v takové situaci měli schovat, aby je pachatel nezastřelil," uvedl pro ČT Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut. 

10.12.2019 09:48 | Policie uvedla, že muž, jehož fotografii zveřejnila, je jen svědek. Pátrá po někom jiném
10.12.2019 09:54 | Policisté znají identitu pachatele. Jméno zatím nezveřejnili

Policie potvrdila šest mrtvých a dva zraněné. Ke střelbě došlo z krátké ruční zbraně. Policisté znají identitu pachatele. Jméno zatím nezveřejnili. Nevyloučili, že je možné, že je stále ozbrojený. Ve vzduchu jsou dva monitorovací vrtulníky. Uvedla ve vysílání ČT.  

10.12.2019 09:58 | Policisté mají i SPZ auta podezřelého

V České televizi policisté řekli, že mají fotografii podezřelého i SPZ jeho auta. Pachatel je podle nich nebezpečný, je možné, že je pořád ozbrojený, lidé by se ho proto neměli pokoušet zadržet sami, ale měli by kontaktovat policii.

10.12.2019 10:02 | Univerzitu jsme uzavřeli a zrušili vyučování

"Řídili jsme se pokyny policie. Uzavřeli jsme vchody do univerzity, zrušili jsme výuku. Počítáme, že výuka bude zrušena celý den," uvedla ve vysílání ČT mluvčí Technické univerzity Ostrava Petra Halíková. 

10.12.2019 10:05 | Pokud má nemocnice fungovat, nemůžeme zavádět přísná opatření, uvedl bezpečnostní analytik

"Stále není jasné, jaká byla motivace pachatele. Pokud je stále ozbrojen, může být velmi nebezpečný svému okolí," konstatoval ve vysílání ČT bezpečnostní analytik Josef Kraus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Pokud má nemocnice či univerzita fungovat, nelze podle něj zavádět přísná omezení pohybu osob. Podle Krause lze zmírnit následky takového útoku, ale stoprocentní zabezpečení je podle něj iluze. 

10.12.2019 10:11 | Policie zveřejnila novou fotografii a SPZ podezřelého
10.12.2019 10:26 | Zasedá krizový štáb Ostravy

"V daný okamžik zasedá krizový štáb. Všechny složky integrovaného záchranného systému na něm mají informovat o tom, jaký je stav věci," řekl po 09:00 hejtman Ivo Vondrák. Podle něj jde o zcela mimořádnou situaci, která dosud v historii kraje neměla obdoby. "Bohužel taková je dneska doba. Neznáme motiv, neznáme příčiny," řekl Vondrák.

10.12.2019 10:26 | Poliklinika je uzavřena

"Poliklinika je uzavřena. Lůžková část je pod kontrolou, ale probíhá zde už klasický denní rytmus," uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant ve vysílání ČT. 

10.12.2019 10:30 | Střelec údajně začal střílet v čekárně bez varování

"V té čekárně to byl dle policie údajně tichý střelec, který zatím není dopaden. Pravděpodobně je mimo areál nemocnice. Je šest mrtvých a tři lidé byli operováni," uvedl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Podle něj všichni návštěvníci polikliniky už byli evakuováni a pečují o ně preventisté. "Poliklinika je uzavřená, prohledává se, jestli tam ještě před tím útočníkem není nějaký člověk schovaný," uvedl Havrlant. Podle něj střelec v čekárně údajně vstal a bez varování začal střílet.

10.12.2019 10:35 | Policie vypátrala podezřelé vozidlo, jeho řidič se střelil do hlavy

 

10.12.2019 10:44 | Pokud nemohu utéct, snažil bych se dělat mrtvého

"Pokud se nemůžu dostat z ohniska, pokud nemohu utéct, snažil bych se dělat mrtvého brouka a neprovokovat k další agresi a snažit se to přežít tímto způsobem," uvedl ve vysílání ČT psycholog Jiří Šípek z Karlovy univerzity.

10.12.2019 10:46 | Zemřeli čtyři muži a dvě ženy

"Mezi oběťmi jsou čtyři muži a dvě ženy," řekl Seznamu ředitel FNO Ostrava Jiří Havrlant. Podle dostupných informací byli všichni mrtví pacienti.

10.12.2019 10:50 | "Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný"

"Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit," řekl Českému rozhlasu Aleš Zygula, ředitel společnosti, ve které údajný pachatel pracoval. Muži je 42 let. 

10.12.2019 10:59 | Hamáček potvrdil smrt podezřelého

Smrt podezřelého z útoku v nemocnici potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), uvedla ve vysílání ČT.

10.12.2019 11:03 | Policie potvrdila, že dopadla pachatele střelby

10.12.2019 11:10 | Když ho policie dopadla, byl ještě naživu

Ministr vnitra Jan Hamáček potvrdil, že pachatel je dvaačtyřicetiletý muž z Opavska. "Když ho policie dopadla, byl ještě naživu," uvedl ministr. Po resuscitaci podle něj podlehl zraněním, která si způsobil sám. "Pátrání bylo ukončeno. Podle aktuálních informací je šest obětí a tři zranění," dodal. 

10.12.2019 11:17 | Pachatel měl nelegálně drženou zbraň

Podezřelý z útoku ve Fakultní nemocnici Ostrava měl podle policie nelegálně drženou zbraň.

10.12.2019 11:18 | Zranění jsou pouze dospělí

"V nemocnici podle informací, které máme, nejsou žádné zraněné děti," uvedl ve vysílání ČT Tomáš Kužel, ředitel krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. 

10.12.2019 11:31 | Policisté zjistili identitu pachatele z bezpečnostních kamer

Pachatel opustil nemocnici ještě před příchodem policie, takže jeho identitu získala až ze záběrů bezpečnostních kamer.

"Vytěžením kamer jsme identifikovali podezřelého, nasadili jsme dva vrtulníky. Vozidlo bylo identifikováno na Opavsku. Když byl vrtulník nad vozidlem, pachatel se střelil do hlavy," řekl ředitel krajské policie Tomáš Kužel. Policie nemá informace o tom, že by pachatel měl nějakého komplice.

10.12.2019 11:32 | Ministr zdravotnictví Vojtěch si neumí představit kontrolu všech vstupujících do nemocnice

Kontrola každého, kdo přichází do nemocnic, by podle jejich zástupců přístup do zdravotnických zařízení výrazně zpomalila. Nemocnice mají kamery, ostrahu a vybrané vstupy do objektů jsou uzamčeny. Některé nemocnice vypracovaly postupy pro případ nálezu zbraně u pacienta, personál školí a vybavují alarmy. ČTK to zjistila v anketě mezi pražskými nemocnicemi. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že si neumí představit technické řešení, které by kontrolu všech vstupujících umožnilo.

10.12.2019 11:34 | Pražská policie posílila bezpečnostní opatření u nemocnic

Policie zvýšila v Praze kvůli střelbě v Ostravě bezpečnostní opatření, která zavedla v souvislosti s adventem. Konkrétně posílila hlídky v okolí nemocnic, které jsou vybaveny balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. Na večerní demonstraci spolku Milionu chvilek bude také dohlížet o několik desítek policistů více, než bylo původně v plánu. Sdělil to mluvčí pražské policie Jan Daněk.

10.12.2019 11:35 | Muž v červené bundě byl jen svědek

Policie také vysvětlila původní informaci o muži v červené bundě. "Muže jsme zadrželi a zjistili jsme, že to není on," vysvětlil Kužel. Policie poté jeho fotografii stáhla s tím, že šlo o svědka.

10.12.2019 11:35 | Zabránit se tomu nedá, uvedla mluvčí pražské nemocnice. Školíme zaměstnance ve zvládání krizových situací

"Do areálu Nemocnice Na Bulovce je přísný zákaz vnášení střelných zbraní, což je značeno u všech vstupů, nicméně zabránit se tomu nedá," řekla mluvčí této pražské nemocnice Simona Krautová. Má také stanovené postupy při nálezu střelné zbraně u pacienta nebo jeho návštěvy. Nemocnice školí zaměstnance ve zvládání krizových situací. Čerpat na školení mohou i peníze z dotací ministerstva zdravotnictví. "Personál postupně dovybavujeme osobními alarmy," dodala mluvčí Bulovky.

10.12.2019 11:38 | Do pátrání se zapojil i vrtulník záchranářů

Do pátrání po střelci z ostravské nemocnice se podle ředitele záchranné služby Moravskoslezského kraje Romana Gřegoře zapojil i vrtulník záchranářů. Lékař zůstal na zemi a letěli jen pilot a jeden ze záchranářů. Pachatele nakonec ale objevil druhý z vrtulníků zapojených do pátrací akce, který na místo vyslali policisté. Gřegoř to řekl HN.

10.12.2019 11:39 | Zabezpečení Institutu klinické a experimentální medicíny je podle mluvčí maximální možné

Zabezpečení Institutu klinické a experimentální medicíny je podle mluvčí Markéty Šenkýřové maximální možné, jaké lze nastavit ve veřejně přístupném objektu.

"Mezi taková opatření patří vlastní kamerový systém, strážní služba, elektronicky uzavíratelné vchody pro omezení pohybu, trvalé uzamčení vybraných vstupů do objektů," sdělila.

10.12.2019 11:41 | Ministerstvo zdravotnictví z dotací připravuje nemocnice na krizové situace

Ministerstvo zdravotnictví z dotací podporuje školení zaměstnanců ve zvládání krizových situací i zpracování bezpečnostních analýz ochrany nemocnic jako takzvaných měkkých cílů. Letos bylo v programu rozděleno 32 milionů korun, stejnou částku plánuje podle mluvčí Gabriely Štěpanyová rozdělit i v příštím roce a v roce 2020.

10.12.2019 12:02 | Premiér Babiš se chystá na místo činu

"Zrušil jsem cestu do Estonska a jedu na místo," uvedl premiér Andrej Babiš. "Myslím, že se jedná o individuální čin. Považuji to za selhání. Je potřeba ale samožřejmě přemýšlet nad tím, zda bude nutné vyvodit nějaká opatření," dodal premiér. 

10.12.2019 12:03 | Přímý přenos: Mimořádný briefing Andreje Babiše
externí video: Přímý přenos: Mimořádný briefing premiéra Andreje Babiše ke střelbě ve FN Ostrava
Primy_prenos_Mimoradny_briefing_premiera_Andreje_Babise_ke_strelbe_ve_FN_Ostrava.jpg
10.12.2019 12:13 | Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para

"Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para," upřesnil ředitel Moravskoslezské policie Tomáš Kužel ve vysílání ČT. 

10.12.2019 12:14 | Zavřeli jsme školu. Děti, které byly venku, jsme odvezli do bezpečí

"Zavřeli jsme školu. Děti, které byly zrovna v bazénu, jsme převezli auty. Pro děti, které byly v divadle, jsme zařídili autobus," uvedla ředitelka nedaleké Základní školy generála Zdeňka Škarvady Milena Walderová.

10.12.2019 12:15 | Matka spolupracovala s policií

Premiér Andrej Babiš na tiskovém briefingu uvedl, že matka útočníka spolupracovala s policií. "Přišel domů a oznámil, že zastřelil lidi a že se jde zastřelit," řekl Babiš.

10.12.2019 12:18 | Útočník měl záznamy v rejstříku

"Tento člověk měl trestní minulost, měl tři záznamy, násilné nebo drobné majetkové trestné činy," uvedl ředitel krajského ředitelství policie Tomáš Kužel.

10.12.2019 12:18 | Vyrovnaný člověk a pohodář, popisují vraha z Ostravy lidé, kteří ho znali
 
externí video: Vyrovnaný člověk, pohodář, popisují vraha z Ostravy lidé, kteří ho znali
Vyrovnaný člověk, pohodář, popisují vraha z Ostravy lidé, kteří ho znali
10.12.2019 12:23 | Jeden zraněný je v kritickém stavu

Ze tří zraněných jsou podle policejního ředitele dva zraněni těžce a jeden lehce. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř řekl, že jeden ze dvou těžce zraněných je v kritickém stavu.

10.12.2019 12:27 | Nemocnice obnovuje provoz
10.12.2019 12:49 | Střelce identifikoval jeho šéf i spolupracovníci

Aleš Zygula je šéf společnosti, ve které pracoval ostravský střelec. Radiožurnálu řekl, že vrah poslední měsíc nedocházel do práce a před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Vzal si prý také do hlavy, že je těžce nemocný, ale že ho nikdo nechce léčit. Další kolegové uvedli, že k celé záležitosti zatím nemají co říct. "Řeknu vám to samé, co jsem řekl ostatním: že se k tomu nechceme teď vyjadřovat," řekl jeden z nich.

10.12.2019 12:56 | Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii Česka

Česko naštěstí není zemí s mnoha neštěstími, ve kterých by střelec zabil více lidí. Tragičtější než dnešní událost v Ostravě je pouze čin Zdeňka Kováře v Uherském Brodě, při kterém zemřelo osm lidí. Sousedé ho popisovali jako muže, který trpěl duševními problémy.

10.12.2019 13:01 | Asi od půlky října měl podezření, že má vážnou chorobu

"Nikdy se nezmiňoval o tom, že by byl držitelem nějaké zbraně. Občas jsme si maximálně jako celá firma chodili zastřílet na střelnici. Asi od půlky října měl podezření, že má vážnou chorobu, dali jsme mu nemocenskou a nechali ho doma," uvedl Aleš Zygula, ředitel společnosti, ve které pachatel pracoval. 

10.12.2019 13:03 | Střelec vyprázdnil dva zásobníky

Útočník začal střílet už na chodbě před traumatologickou ambulancí chirurgické kliniky, popsali svědci pro Moravskoslezský deník. Ráno tam prý bylo zhruba třicet lidí. "Měli jsme číslo sedmadvacet. Žena tam zůstala, nemůže chodit, má kotník v sádře, nemohu se jí dovolat," líčil jeden ze svědků. Utekl a před poliklinikou čekal mezi policisty, záchranáři a hasiči, jak situace dopadne. "Vypadalo to jako Beretta," popsal školák, který viděl, jak pachatel střílí. Vyprázdnil podle něj dva zásobníky. "Chvíli stál s pistolí u nohy, poté si ji přiložil k hlavě, ale nevystřelil," řekla školákova matka. Se synem se ukrývala pod lavičkou.

10.12.2019 13:07 | Byla to hrůza. Toto už nechci nikdy zažít

"Byla to hrůza. Toto už nechci nikdy zažít. Ani o tom nechci mluvit. Promiňte. Nechápu prostě, jak člověk může udělat něco takového. Nevinným lidem," řekla mladá žena, kterou policejní zásah na několik hodin v budově uvěznil. Spolu s ní i desítky dalších pacientů, návštěvníků či zaměstnanců.

10.12.2019 13:07 | Střelec už na místě nebyl, to ale nikdo nevěděl

Všichni lidé, kteří byli v době střelby v budově a nestihli ji před příjezdem policie opustit, dostali nařízeno zůstat na místě, ukrýt se či se v ideálním případě zamknout v ordinacích.

Střelec sice už v té době na místě nebyl, to ale nikdo nevěděl.

10.12.2019 13:09 | Trvalo to nekonečně dlouho

"Slyšela jsem střelbu. Pak jsme dostali telefonem zprávu, že se máme zamknout a nikam nechodit. Trvalo to nekonečně dlouho," řekla žena, která v budově polikliniky pracuje pro úklidovou firmu. Dodala, že se při čekání snažila kontaktovat ostatní kolegyně. "To se podařilo. Jsem ráda, že jsme všechny v pořádku," uvedla.

10.12.2019 13:09 | Při evakuaci vyběhlo z budovy několik zakuklených policistů, zdravotníky to vyděsilo

Postupem času policisté začali budovu evakuovat. Zdravotníci, kteří ji opouštěli jen nalehko, našli zázemí ve vyhřátých evakuačních autobusech. Zrovna v době, kdy k autobusům mířila asi dvacetičlenná skupina zdravotních sester, vyběhlo z budovy několik zakuklených policistů z řad zásahové jednotky. Křičeli a běželi mezi lidmi. Řada ze zdravotnic v panice skočila mezi zaparkovaná auta. "Co se to zase děje? Mám strach," neskrývala své obavy jedna z nich.

10.12.2019 13:10 | Zdravotní péče na Ostravsku je zajištěná

"Zdravotní péče v kraji i ve městě je zajištěná. Je domluvená spolupráce s Městskou nemocnicí v Ostravě i s Vítkovickou nemocnicí," řekl ve vysílání ČT náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel. 

10.12.2019 13:22 | Střelec byl před lety hokejistou

Střelec z ostravské nemocnice byl před 10 lety hráčem amatérského ostravského hokejového klubu HC Orli Stará Bělá. S klubem se však rozloučil a našel si jiný. "Byl to amatérský hokejista, nijak nevynikal. Žádný konflikt jsem s ním nikdy neměl. Žádné známky psychické nemoci nejevil," uvedl pro HN manažer klubu Radim Pizur. Pachatel byl podle něj v té době normálně zaměstnaný, chodil pravidelně do práce a na tréninky a zápasy dojížděl z Opavska. "Ani s námi nikdy nechodil na pivo," řekl Pizur.

10.12.2019 13:25 | Poliklinika zůstává uzavřená
10.12.2019 13:28 | Záchranáři pomáhají svědkům střelby

Záchranná služba pomáhá na místě lidem, kteří byli svědky střelby. "Svědci události se dostali do akutní stresové situace. Pracovníci vyškolení pro psychologickou intervenční podporu s nimi byli a jsou v kontaktu. S některými stále pracují," informoval tiskový mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

10.12.2019 13:30 | Zdravotníkům se musí dostat péče, aby se u nich podobné zážitky neprojevily nějakými potížemi

Zdravotníci při dnešním zásahu po střelbě v ostravské nemocnici dělali to, co léta cvičí. Na emoce přijde čas později, ale i zdravotníkům se musí dostat péče, aby se u nich podobné zážitky neprojevily nějakými potížemi. Novinářům to řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

10.12.2019 13:31 | Dělali jsme jenom to, co drilujeme řadu let

"To je věc, která se bohužel cvičí. Je to takzvaná typová činnost, které se říká aktivní střelec, takže jsme dělali jenom to, co drilujeme řadu let," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř. Podobné zásahy plně řídí policie. "Prioritní je bezpečí zasahujících, protože mrtvý záchranář už nepomůže ani těm, kteří jsou třeba postiženi a zraněni," dodal Gřegoř.

10.12.2019 13:33 | Na místě pomáhali psychologové

Na místě podle něj od počátku zasahovaly intervenční týmy, které lidem poskytovaly psychologickou pomoc.

"Je to především neskutečná hrozná událost pro všechny zdravotníky v tom zařízení a pro všechny pacienty a svědky, kteří tam byli, takže nepřetržitě od samého počátku pracují intervenční týmy policie, záchranky i hasičů," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

10.12.2019 13:35 | Musíte se naučit, jak při zásahu potlačit emoce

"Cvičíme to a musíte se naučit emoce při zásazích potlačovat, ale pak je samozřejmě zase nutné, aby se pracovalo i se zdravotníky, protože jinak by při takových opakovaných zážitcích postupně hrozil syndrom vyhoření nebo nějaké další potíže. Takže i se zdravotníky samozřejmě budeme potom pracovat," vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

10.12.2019 14:06 | "Byl trochu ranař"

V malé vesnici, odkud střelec pocházel, způsobil příjezd policejních vozů a přelet vrtulníků podle místních velký rozruch. V místě, kde žijí rodiče pachatele, on sám už mnoho let nežil. "Jako mladší dost sportoval, měl rád hokej a byl trochu ranař, i když se nedá říct, že by byl nějak problémový," říká místní muž, který si nepřál být jmenován. Proč v Ostravě střílel, neví a jeho chování nechápe. Údajně slušně vydělával a jeho rodiče jsou hodní lidé. "Za poslední dobu o něm ale nic nevím, nevídali jsme se," dodává.

10.12.2019 14:09 | Fakultní nemocnici v Ostravě vypomáhají další nemocnice

 

10.12.2019 14:10 | Andrej Babiš přiletěl do Ostravy

"Musíme případ vyšetřit a zjistit motivaci. Na základě toho to budeme analyzovat a případně přikročíme k nějakým opatřením," uvedl premiér Andrej Babiš, který dorazil před ostravskou nemocnici. 

10.12.2019 14:14 | Psycholog byl na místě už půl hodiny po události

"Na místě události byly a jsou desítky osob, které byly přímými i nepřímými účastníky střelby. Řada těchto nezraněných vyžadovala, vyžaduje a pravděpodobně ještě bude vyžadovat první psychickou, psychosociální a nejspíše i psychologickou podporu. Do poskytování psychologické podpory je zapojeno zhruba dvacet interventů a psychologů z řad základních složek integrovaného záchranného systému policie, hasičů a záchranné služby a také psychiatrického oddělení místní fakultní nemocnice. Intervenční setkání nejen pacientů a návštěvníků nemocnice, ale také samotných zdravotníků ještě v tuto chvíli běží. U takto zasažených osob se objevuje akutní stresová reakce, je to reaktivní stav organismu na přímé ohrožení, ve kterém se ti lidé ocitli. Příznaky se obvykle objevují v rovině těla, může to být třes, nevolnosti až zvracení, pocit chladu. Obrazy události, kterou viděli, se promítají v přítomném prožívání člověka. Mohou se u nich projevit změny chování, mohou mít obavy o život. Symptomy mohou přetrvávat na poli těla, myšlenek, chování a emocí i dalších několik desítek hodin. Je dobré, aby takto zasažení lidé vyhledali odbornou péči Krizového centra v Ostravě, které s námi plně spolupracuje, popřípadě ambulanci klinických psychologů, kteří budu dosažitelní. První interventi a psycholog Záchranné služby Moravskoslezského kraje byli na místě už třicet minut po události, do poskytování podpory se postupně zapojili interventi dalších složek včetně týmu z fakultní nemocnice speciálně vyškoleného pro tuto činnost. Nemohu v této chvíli mluvit za celou skupinu, ale podle informací, které mám k dispozici, v prvních chvílích neposkytovali medikaci, ale zklidnění těchto lidí, zajištění tepelného komfortu, tekutin, bezpečného prostředí a provázení symptomy akutní stresové reakce," popsal pro HN mluvčí záchranné služby kraje a psycholog Lukáš Humpl.

10.12.2019 14:16 | Po celé republice se rozezní sirény

Na uctění památky obětí dnešní střelby v ostravské nemocnici se v úterý 17. prosince po celé republice rozezní sirény. Spustí se v poledne a budou houkat dvě minuty 20 vteřin. Před ostravskou nemocnicí to novinářům řekl premiér Andrej Babiš.

10.12.2019 14:17 | Podílel se i elitní Útvar rychlého nasazení

Na zásahu proti střelci z Fakultní nemocnice Ostrava se podílel i elitní Útvar rychlého nasazení (URNA). Na místě zasahovaly také všechny krajské policejní složky. Řekla to policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

10.12.2019 14:18 | Zasahovaly různé jednotky

Podle policejní mluvčí Pavly Jirouškové se na zásahu z krajských složek podílela například zásahová jednotka Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje, dále speciální pořádková jednotka, ale také pořádkoví či dopravní policisté nebo policisté kriminální služby.

10.12.2019 14:34 | Rodinám pozůstalých bude vyplaceno 300 tisíc korun

"Rodině každého pozůstalého bude vyplaceno 300 tisíc korun," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

10.12.2019 14:39 | Ve středu se v Ostravě uskuteční mše za oběti útoku z ostravské nemocnice
10.12.2019 14:41 | Mezi oběťmi je pět mužů a jedna žena
10.12.2019 15:01 | Ten člověk šel zabíjet, policie nemůže být všude, říká expert
externí video: Přímý přenos: Ten člověk šel zabíjet, policie nemůže být všude, říká expert
Primy_prenos_Ten_clovek_sel_zabijet_policie_nemuze_byt_vsude_rika_expert.jpg
10.12.2019 15:04 | Na místo míří ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr Adam Vojtěch (za ANO), který byl na pracovní cestě v Bruselu, dorazí na místo neštěstí večer.

10.12.2019 15:05 | Ministerstvo zdravotnictví nabídlo další psychology

Ministerstvo také nabídlo více psychologů, kteří poskytují na místě psychologickou pomoc zdravotníkům, příbuzným a pacientům, kteří byli svědky střelby. "Rádi bychom také požádali místní ambulantní psychology, kdyby se na ně v příštích dnech obrátili občané zasažení touto tragédií, aby jim vyšli vstříc a přednostně je přijali," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

10.12.2019 15:14 | Policie zasáhla dobře

"Nemyslím si, že by tu byl nějaký zásadní nedostatek. Policie se celého zásahu zhostila dobře," uvedl na dotaz ČT ředitel krajské policie Tomáš Kužel.

 

10.12.2019 15:20 | Dva zranění se ihned dostali na akutní příjem

"Zemřelých je šest, z toho čtyři byli mrtví na místě. Když se členové našeho týmu dostali v doprovodu zásahové jednotky namísto střelby, už u nich konstatovali smrt. Dva zranění se dostali na akutní příjem ještě před koordinovaným zásahem. Jeden z nich zemřel na urgentním příjmu, další byl na urgentním příjmu ještě resuscitován, ale zemřel na operačním sále. Zůstávají tři zranění. Jeden je po náročné operaci v kritickém stavu na ARO, jeden je hospitalizován s těžkým poraněním, ale je mimo ohrožení života. Třetí je hospitalizován s lehčím zraněním. Složky záchranného systému pracují a určení totožnosti mrtvých," uvedl pro HN Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

10.12.2019 15:22 | Při pátrání po pachateli pomáhal záchranářský vrtulník z nemocnice

"Na můj přímý příkaz v reakci na žádost policejního ředitele pomáhal při pátrání po pachateli náš záchranářský vrtulník. Dali jsme ho k dispozici policii, protože byly indicie, že pachatel je někde na útěku, že byl někde spatřen. Není to úplně běžné, ale dělat to můžeme, pokud hrozí nebezpečí z prodlení, neboť takový pachatel může ohrozit další lidi. Takže náš vrtulník vzlétl, policejní vrtulník se rychle připojil. Náš pilot si nechal na palubě záchranáře, protože ten tam musí být i s ohledem na letové předpisy a také pomáhá s letem. Auto s pachatelem našel policejní vrtulník, který si pátrání záhy převzal," uvedl pro HN Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

10.12.2019 15:35 | Ministr vnitra se omluvil muži, kterého policie zadržela a podezřívala z útoku

"Když máte vypjatou situaci, musíte jednat rychle. Omlouvám se mu a věřím, že to pochopí," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na adresu prvního podezřelého z útoku v ostrravské nemocnici.

10.12.2019 15:51 | Oběťmi jsou čtyři muži a dvě ženy
10.12.2019 16:07 | Ostrava uctí památku obětí střelby

"Na budově radnice již visí černá vlajka, minutou ticha se k pietě zítra připojí ostravští zastupitelé. Vedení města se zabývá konkrétní formou pomoci pozůstalým, projednána bude na zítřejším zastupitelstvu. Zhasnuty budou po setmění tři ostravské dominanty – radniční věž, most Miloše Sýkory i Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice a také vánoční výzdoba na budově radnice a na Prokešově náměstí," uvedla mluvčí města Ostravy Andrea Vojkovská.

10.12.2019 16:20 | Motiv pachatele policie stále zjišťuje

 

10.12.2019 16:29 | Podle bezpečnostního experta byl personál ostravské nemocnice správně vycvičen

"Takovému útoku jako v ostravské nemocnici se v zásadě bránit nedá. Co můžete udělat je pouze to, že snížíte jeho dopad. V Ostravě na pdobné situace byli připraveni a znamenalo to i menší dopad," říká v rozhovoru pro HN bezpečnostní expert Jakub Ludvík.

10.12.2019 16:40 | Ostravská linka důvěry čeká zvýšený zájem o své služby

"V souvislosti s dnešním tragickým ránem ve fakultní nemocnici očekáváme, že nás v následujících hodinách budou kontaktovat také účastníci těchto událostí," řekl vedoucí Linky důvěry Ostrava Svatopluk Antoš. Pracovníci linky jsou připraveni poskytnout pomoc nepřetržitě. I ostravská fakultní nemocnice zřídila speciální informační linku.

10.12.2019 16:48 | Upřímnou soustrast vyjádřila na svém twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

 

10.12.2019 17:01 | Dvě z šesti obětí byli příslušníci Vězeňské služby

Ministerstvo spravedlnosti na svých stránkách informovalo, že dvě z obětí střelby byli příslušníci Vězeňské služby. Ministryně Marie Benešová vyjádřila soustrast všem pozůstalým.

10.12.2019 17:08 | Stav zraněných zůstává stejný, budova polikliniky je stále uzavřena.

Mluvčí nemocnice Petra Petlachová řekla, že stav zraněných zůstává neměnný. Dva muži jsou podle ní mimo ohrožení života, žena zůstává v kritickém stavu. Jsou hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče. "Areál Fakultní nemocnice Ostrava je pro veřejnost zpřístupněn v plném rozsahu mimo budovu polikliniky, ta zůstává uzavřena," uvedla také mluvčí.

10.12.2019 17:42 | Městská část, kde se nachází nemocnice, uzavřela v reakci na útok svůj úřad a další instituce

Starostka Ostravy-Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO) uvedla, že městská část nechala uzavřit školy, úřady a pečovatelské domu, které se na jejím území nachází. "Doporučili jsme, aby pokud možno nikoho nepouštěli dovnitř a nevycházeli ven," řekla.

10.12.2019 17:55 | Podle ostravského primátora Macury jde o zcela výjimečnou událost

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) jde o událost za zcela výjimečnou. "Pokud vyjmeme události druhé světové války, tak v posledním století k žádné hromadné vraždě v tomto rozsahu na území města nedošlo," podotkl Macura.

10.12.2019 18:14 | Mluvčí záchranářů ocenil spolupráci jednotlivých systémů

Zdravotníci i pacienti, kteří byli přímými i nepřímými svědky střelby, dostávají nyní psychickou podporu. Řekl to ve vysílání ČT mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Hampl. Pochválil také spolupráci celého záchranného systému na celé akci. 

10.12.2019 18:25 | Maďarský premiér Viktor Orbán vyjádřil soustrast

Maďarský předseda vlády Orbán zaslal dopis adresovaný svému českému protějšku, v němž ho ujistil, že jeho národ sdílí žal Čechů, modlí se za rodiny obětí a rychlé uzdravení zraněných. "Rád bych vás ujistil o maďarské podpoře v těchto těžkých hodinách," uvedl v něm také. 

10.12.2019 18:35 | Andrej Babiš chce poskytnou finanční pomoc rodinám obětí

 

10.12.2019 18:51 | Střelbě v ostravské fakultní nemocnici se věnují i média po celém světě

Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se ocitla také na titulních stránkách amerických či kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.

10.12.2019 19:15 | Útočník, kterou zbraň použil, je jednou z nejrozšířenější svého druhu na světě

Mělo by se jednat samonabíjecí pistoli z České zbrojovky v Uherském Brodě. Základní verze CZ 75B s ocelovým rámem váží zhruba kilogram a její zásobník pojme šestnáct nábojů - ráže devět milimetrů. Uvedla to Česká televize.

10.12.2019 20:02 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí. Děkujeme, že jste dění sledovali s námi.