Počet zahraničních zaměstnanců se zelenými kartami na českém trhu práce

leden: 0
únor: 0
březen: 0
duben: 1
květen: 1
červen: 1
červenec: 2
srpen: 16
září: 16
říjen: 20
listopad: 21

 

Zdroj: portál MPSV

Blogy
Zelené karty, jejichž zavedení mělo od letošního ledna pomoci cizincům z vybraných států najít legální zaměstnání v ČR, v prvním roce po jejich zavedení využíval pouze zanedbatelný počet migrantů.

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí v listopadu pracovalo pouze 21 lidí vybavených těmito doklady; až do prázdnin zelenou kartu dokonce využíval jen jediný cizinec. Zelené karty představující pobytové a pracovní vízum v jediném dokumentu od ledna zavedla novela zákona o zaměstnanosti.

Zájem především z Ukrajiny

Práci na zelenou kartu v Česku nalezli především Ukrajinci, v listopadu jich s tímto dokladem pracovalo 12. Dále to byli občané USA a Srbska, z obou zemí šlo o čtyři lidi. Posledním cizincem se zelenou kartou byl občan Makedonie.

Na zelené karty nyní v Česku pracují převážně muži; v listopadu jich statistiky zaznamenaly 15 oproti šesti ženám.

Přišli nekvalifikovaní dělníci

Stát zamýšlel prostřednictvím zelených karet přilákat do země zejména kvalifikované dělníky i vysokoškolsky vzdělané odborníky; tento záměr se však nenaplnil. Práci na zelené karty naopak našli zejména lidé s nízkou kvalifikací.

"Zelené karty byly plánovány a koncipovány v době, kdy čeští zaměstnavatelé měli nedostatek pracovních sil a požadavek trhu práce byl - usnadnit, urychlit a zjednodušit přístup občanům třetích zemí k zaměstnání v ČR," řekla již dříve ČTK mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Původní záměry však zhatila současná hospodářská krize.

Podle údajů ministerstva práce vzrostla nezaměstnanost v listopadu na 8,6 procenta, bez práce je tak přes půl milionu lidí. Podle analytiků bude nezaměstnanost růst až do léta příštího roku, někteří ekonomové nevylučují kvůli hospodářské krizi ani překonání desetiprocentní hranice míry nezaměstnanosti.

O práci přišlo 47 tisíc cizinců

Zahraniční pracovníci patří mezi skupinu lidí, které v Česku krize postihla vůbec nejvíc. Zatímco až do října loňského roku jejich počet rostl, od té doby nepřetržitě klesá. Za listopad kvůli hospodářské krizi přišlo o práci přes 2550 cizinců, od začátku letošního roku to je již přes 47 000 lidí. K poslednímu listopadovému dni v ČR legálně pracovalo 237 293 migrantů; ke stejnému datu loňského roku jich bylo o 52 810 více.

Zelené karty však domácí zaměstnance o práci připravit nemohou. Cizinci se totiž mohou ucházet pouze o místa, která se nepodařilo po 30 dní obsadit zájemcem z ČR či zemí EU. Tyto pozice jsou uvedeny ve veřejném registru. Nyní databáze úřadů práce obsahuje přes 130 nabídek zaměstnavatelů, které obsahují přes 400 volných míst.

Přestože zelené karty svůj zamýšlený smysl neplní, podle Filipové se zatím s ukončením projektu nepočítá; musel by se totiž opět změnit příslušný zákon.