Současná vládní koalice by podle prosincového průzkumu agentury STEM nezískala v Poslanecké sněmovně většinu. Při přepočtu na mandáty by obsadila 92 poslaneckých křesel.

Žebříček stranických preferencí vede ČSSD s velkým náskokem před ODS, která od listopadu ztratila. Stabilní podporu má třetí TOP 09. Čtvrtí komunisté si polepšili, naopak páté Věci veřejné nadále ztrácejí.

ČSSD by dalo hlas 28,5 procenta voličů, což je o 12,9 procenta více, než kolik hlasů by dostala ODS. Volební lístek s TOP 09 by do urny vhodilo 14 procent občanů a komunisty by volilo 11,1 procenta lidí. Věci veřejné by získaly 5,1 procenta hlasů. Žádná jiná strana nepřekročila pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny. Lidovci a zelení ale skončili podle STEM s docela slušným výsledkem, a to s 3,6, respektive 3,4 procenta preferencí.

V porovnání s předchozím listopadovým průzkumem se preference téměř nezměnily sociálním demokratům a TOP 09. Naopak ODS ztratila 2,3 procenta a VV šest desetin procenta. Komunisté si polepšili o necelá dvě procenta.

Stranické preference ale ukazují rozložení politických sympatií u všech voličů, tedy i u těch, kteří nejsou ještě rozhodnuti nebo volit vůbec nechtějí.

Voleb se chce zúčastnit 56 procent občanů, 22 procent k nim jít nechce a stejný počet není ještě rozhodnut.

Agentura provedla průzkum ve dnech 30. listopadu až 6. prosince a zúčastnilo se ho 1223 lidí.