Analytik Josef Šlerka opouští český start-up Socialbakers a bude se věnovat rozvoji nezávislé žurnalistiky. Od 15. srpna se stane šéfem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který finančně podporuje řadu projektů, jako je Hlídací pes, Deník Referendum či server Neovlivní.

"Fond je ryze český, financovaný českými penězi českých podnikatelů a vlastně přiměřeně konzervativní," popsal fond Šlerka na svém facebookovém profilu. Instituce tak nepřijímá žádné peníze od státu. Fond například daroval půl milionu serveru Neovlivní na monitorování nadcházejících parlamentních a prezidentských voleb.

Další 1,7 milionu přispěl Hlídacímu psu, který se zabývá i monitorováním čínského a ruského vlivu, na rozjezd regionálního zpravodajství.

Šlerka chce ve fondu rozjet "expertní dárcovství". To znamená, že pokud někdo nechce či nemůže přispět penězi, ale má zkušenosti v mediální oblasti, může je předat. "Nevěřili byste, jak mizerně umí dělat marketing a podobné věci v řadě zajímavých médií," napsal Šlerka.

Sémiotik Šlerka je v Česku také uznávaným odborníkem na analýzu dat. V roce 2014 dostal ocenění Křišťálová Lupa a byl vyhlášen osobností roku.

Související