Komunisté v letošních sněmovních volbách propadli. Stranu volilo nejméně lidí od jejího založení v roce 1921.
Podle místopředsedy Jiřího Dolejše je problémem zejména "přestárlá image", která voliče odpuzuje.
V budoucnu by tak rád viděl ve vrcholných funkcích mladší generaci, která by mohla oslovit nové voliče.

Máte nejhorší výsledek od svého založení v roce 1921. Jak jej vy osobně vnímáte?

Beru to jako potvrzení toho, že aktuální politická scéna v rámci hospodářské konjunktury uhnula k neprogramovým tématům. Voliči dali kvůli nesrozumitelnosti scény prostor populistům. Může to však mít relativně krátké trvání. A proto jsme v tuto chvíli srovnali krok a ujasnili si, v čem byl problém.

Myslím, že jako strana přešlapujeme již delší dobu na křižovatce. Nemyslím tou křižovatkou programovou identitu, ale generační změny. Od počátku století víme, že stará generace politiků, kteří tuto stranu budovali, neoslovuje a že bychom měli přitáhnout daleko víc lidí, kteří stranu naplní do budoucna energií. V nejvyšších funkcích by to mohli být zejména čtyřicátníci, ale v krajích a níž by to měli být i třicátníci. Víme to, ale pracovali jsme na tom málo. Kdyby to na nás bylo vidět, tak máme více trumfů.

Program nebyl špatný. Trefujeme věci, které mají trvalou hodnotu. Ale ta přestárlá image strany voliče odpuzuje.

Volby v datech: Okamura ”vydělá” 173 milionů, průzkumy se před volbami nejvíc spletly u Starostů

Hlavním důvodem tedy měla být generační propast?

Absence nové energie a nesetřesení image, že patříme do minulosti a řešíme minulé války. Proboha, copak dnes průměrného voliče zajímá, co bylo před rokem 1989? Ne, my jsme se od toho distancovali. Teď chceme dělat moderní levicovou politiku.

Jak chcete přitáhnout mladé lidi do strany?

Myslím si, že levicová politika je mladá, alespoň na Západě. Všechna ta hnutí tam jsou mladá. U nás se to pojí s dobami minulými.

Když se zpětně podíváte na image a grafickou podobu kampaně, změnil byste něco?

Co se týče grafických věcí, myslím si, že se to podařilo mírně zlepšit a nebylo to tak unylé. Když vám to nabídne někdo, o kom si myslíte, že sorry jako, ty už dlouho politiku dělat nebudeš, tak je v tom handicap a v tom brzdný efekt vidím.

Měli jste mimořádné jednání výboru. Jak to vypadalo?

Řešili jsme další kroky. Musíme zanalyzovat výsledky voleb a vyvodit z toho důsledky. Musíme se dohodnout, co od toho hodnocení chceme, abychom mohli změnit kampaně či vyřešit personální věci. Na dalších výborech se musíme věnovat také tématu prezidentské volby.

Kdy byste to hodnocení mohli mít hotové?

Úplné hodnocení bude na konci roku.

Zmiňoval jste prezidentské volby. Plánuje KSČM postavit vlastního kandidáta?

Nemyslím si, že jsme v kondici, kdy bychom to měli dělat. Koneckonců straničtí kandidáti mají určitý handicap. Voliči chtějí vidět zajímavé tváře a lidi, kteří spojují něco podstatného pro stát. Z tohoto důvodu se budeme spíše rozhodovat, jaký bude soupis kandidátů, které podpoříme. Nezastírám, že podstatná část našich voličů má sympatie k Miloši Zemanovi, a zároveň dodávám, že jenom část a je třeba se vypořádat i s kritickými hlasy.

Když jste to právě zmínil. Jaký postoj zaujme celá strana k Zemanovi, jste schopen to odhadnout?

Kdybych se měl rozhodovat teď a na základě svých voličů, tak bych musel dát hlas Milošovi Zemanovi, ale to jsem říkal na začátku října. To, co budu říkat v listopadu či na začátku ledna, musíme probrat. Není to jednosměrná záležitost.

vše o volbách na jednom místě

Je známo, že mezi místopředsedou Skálou a předsedou Filipem je určité napětí. Bylo to nějak více poznat během jednání po zveřejnění těch pro vás nešťastných výsledků?

Nevím, kde jste to zaznamenali. Všichni jsme se teď snažili věnovat volební kampani, kde měl pan Skála nezastupitelnou úlohu jako předseda pro propagandu, média a ideologii. Bez toho kampaň neuděláte, takže se tomu dost věnoval. Ale je normální, že mohou mít různé názory. Jsme rok po sjezdu, takže uvidíme.

Myslím si, že je to nepochybně člověk, který přichází s různými náměty, ale pokud jsme se bavili o strategii omlazení: pana Skálu bude strana určitě ještě využívat, nemyslím si však, že je to v 65 letech právě on, kdo přinese tu novou energii.

Ale pokud by odstoupil z postu pan Filip, tak byste podpořil Josefa Skálu?

K tomu se vám explicitně nevyjádřím, ale myslím, že to, co jsem řekl, naznačuje, co si o tom myslím. Tam bych prostě tu novou energii nehledal.

A váš osobní názor, jak dopadne případný souboj těchto mužů?

Nevím, jestli to nabere nějaký směr, ale jestli máme šanci uvažovat strategicky a dlouhodoběji, tak nesmíme být zbrklí. Určitě vím, že Filip nebude na příštím sjezdu kandidovat na předsedu, ale také jsem přesvědčen, že tento volební výsledek zvýšil naléhavost změny. A osobně bych rád viděl tu změnu směrem k někomu mladšímu.

Je někdo konkrétní?

V tuhle chvíli opravdu ne.

Související